• 13
  • Wyświetleń: 2129
  • Dodano: 2019-02-05 / 12:15
  • Komentarzy: 1
  • Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć zwyżki dla młodych w OC?

 
 
Jak uniknąć zwyżki dla młodych w OC?
Zakup samochodu to spory wydatek dla młodego kierowcy. Nie mniejszym może okazać się nabycie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Najtańsze polisy kosztują niekiedy nawet kilka tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak obniżyć ten koszt.


Brawura i brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdów - taką łatkę przypięto młodym kierowcom. Niestety, nie bez powodu - statystyki policyjne potwierdzają, że osoby do 25 roku życia powodują najwięcej wypadków drogowych (po uwzględnieniu wielkości populacji). Podczas wyliczania składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe nie pozostają temu obojętne. Młody i niedoświadczony kierowca otrzyma droższą propozycję OC niż osoba starsza, już za sam fakt, że należy do grupy tzw. podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego.

Zwyżki i zniżki dla młodego kierowcy - jakie w poszczególnych towarzystwach?

Każda firma ubezpieczeniowa może opierać się na własnym systemie przyznawania zwyżek i zniżek (tzw. bonus/malus). Nieco inaczej będzie także definiowała wiek młodego kierowcy. Cześć towarzystw określa takim mianem osoby w wieku 18-25 lat, inne kwalifikują do grupy młodych nawet kierowcę w wieku 29 lat.  Młody wiek idzie zazwyczaj w parze z krótkim stażem za kierownicą - z reguły dopiero trzyletnie doświadczenie jako kierowca otwiera właścicielowi pojazdu drogę do tańszego ubezpieczenia.

Nie bez znaczenia podczas wyliczania składki jest również marka, model i właściwości techniczne ubezpieczanego samochodu. Droższe oferty OC mogą otrzymać np. właściciele aut z dużą pojemnością silnika, bo kierowanie szybkim samochodem zwiększa ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Jak młody kierowca może kupić tanie OC?

Jeśli jesteś młodym kierowcą i szukasz taniego OC, mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci zaoszczędzić. Na początek, posłużymy się przykładem praktycznym.

Naszym bohaterem będzie Tomek - lat 22, który od dwóch lat posiada prawo jazdy. Mężczyzna chciałby kupić Volkswagena Golfa z 2008 roku z silnikiem 1,9 w benzynie. Kierowca mieszka w Łodzi i studiuje zaocznie. Sprawdzamy w jednej z internetowych porównywarek OC, ile będzie kosztowało go ubezpieczenie samochodu .

• w You Can Drive Tomek zapłaci za najtańszą polisę 2798 zł,
• w mtu24 (Ergo Hestia) OC kosztuje 3074 zł,
• AXA proponuje młodemu kierowcy OC z ASS podstawowym za 3199 zł.

Oferty kolejnych ubezpieczycieli są jeszcze droższe. Niestety, dla młodego kierowcy nawet najtańsza propozycja, w stosunku do wartości auta, wydaje się za wysoka. Co zatem może zrobić, żeby zapłacić mniej za polisę?

• Zdecydować się na współwłasność pojazdu z osobą, która może pochwalić się dłuższym, bezkolizyjnym stażem za kierownicą. Najlepiej jeśli współwłaściciel będzie osobą starszą, np. rodzicem lub dziadkiem młodego kierowcy.

Gdyby został nim tata Tomka, urodzony w 1959 roku, który posiada od 1982 roku prawo jazdy, nigdy nie miał wypadku i przysługują mu 60% zniżki w OC, młodemu kierowcy uda się zaoszczędzić ponad tysiąc złotych. Kolejna kalkulacja składki, z uwzględnieniem współwłaściciela, prezentuje się następująco:
• OC w mtu24 (Ergo Hestia): 1 688 zł,
• OC z ASS w Axa Direct: 2 004 zł,
• OC z ASS w Allianz: 2 222 zł

Nasz bohater, wybierając najtańsze proponowane w porównywarce ubezpieczenie OC, zapłaci tylko 1 688 zł i zaoszczędzi 1110 zł.

Istnieje również kilka innych sposobów, które pozwolą Tomkowi kupić tańszą polisę OC, a mianowicie:

• zakup auta z mniejszą pojemnością silnika - z danych rankomat.pl wynika, że w 2018 roku osoby, które ubezpieczały auta z silnikiem do 1,0 l płaciły 44% mniej za ubezpieczenie niż właściciele aut z największym silnikiem (3,1 l lub więcej);

• wybór marki pojazdu, za którą zazwyczaj płaci się mniej w OC (w 2018 r. były to np. Dacia, Skoda i Toyota),

• Tomek jest żonaty. Może w związku z tym skorzystać z przywileju stosowanego przez niektóre towarzystwa i zadeklarować zniżki w OC, wypracowane przez współmałżonka. Żona młodego kierowcy, już w wieku 18 lat kupiła i ubezpieczyła swój pierwszy samochód. Dzięki bezszkodowej jeździe, posiada obecnie 40% zniżek w OC.

Powyższe sposoby na zakup taniego OC mogą się także przydać podczas zakupu pełnego pakietu ubezpieczeń OC i AC (sprawdź ofertę ubezpieczenia AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl )

Podczas poszukiwań najtańszej oferty ubezpieczenia, młody kierowca nie może przede wszystkim zapomnieć o porównaniu ofert wielu firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu, uda mu się wyłonić towarzystwo, które stosuje najmniejsze zwyżki za wiek. Może również natrafić na prowadzoną właśnie okresową akcję promocyjną, skierowaną do młodych osób.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-02-05 17:09:23 [194.29.183.*] id:1569959  
olomann: Napisał postów [113], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
Składkę niech zaczną jeszcze liczyć od ilości koni mechanicznych,bo pojemność silnika nie świadczy o jego mocy.

Nick:
Treść: