• 0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1550
  • Dodano: 2019-01-10 / 15:32
  • Komentarzy: 3

Nyscy seniorzy nie dali się oszukać

 
 
Nyscy seniorzy nie dali się oszukać

(Fot. Archiwum)

"Mamo mam problemy finansowe i potrzebuję pieniędzy..." - tak zaczynały się rozmowy telefoniczne oszustów z nyskimi seniorami. Na szczęście rozmówcy zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać, a dzięki temu nie stracili swoich oszczędności. Policja przypomina o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Kierujmy się ograniczonym zaufaniem - zawsze można rozłączyć rozmowę i zadzwonić pod właściwy numer członka rodziny aby sprawdzić wiarygodność usłyszanej w słuchawce historii.

9 stycznia kilku seniorów z Nysy odebrało telefony od nieznajomych osób. We wszystkich przypadkach dzwoniąca kobieta podawała się za córkę i prosiła o pożyczenie pieniędzy na pokrycie leczenia w związku z ciężką chorobą, bądź nie podając żadnego powodu. Żadna z 3 osób, które odebrały słuchawkę nie dały się oszukać. Zachowały czujność i zakończyły rozmowę.

Zachowanie nyskich seniorów jest godne pochwały i naśladowania. Pamiętajmy, że oszuści czekają na chwilę słabości seniorów, wykorzystują ich dobre serca i uczucia jakimi darzą swoich bliskich. Aby jeszcze więcej seniorów było świadomych jak się zachować w takich sytuacja policjanci z Nysy cały czas spotykają się z nimi i rozmawiają. Przestrzegają przede wszystkim przed łatwowiernością i pochopnym działaniem. Radzą by nie dać się zmanipulować i ponieść presji czasu jaką wywołują oszuści.

Kilka rad, jak nie stać się ofiarą oszustów?

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Policjanci apelują, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-01-20 21:23:23 [5.173.50.*] id:1569287  
tippmann: Napisał postów [4992], status [VIP] Reputacja
👏👏👏dziady z nysy

Nick:
Treść:
2019-01-10 19:20:21 [37.47.75.*] id:1568575  
Polpha: Napisał postów [7281], status [VIP] Reputacja
Zuchy z tych seniorów

Nick:
Treść:
2019-01-10 15:49:32 [89.64.61.*] id:1568543  
kanclerz: Napisał postów [4866], status [VIP] Reputacja
Ciekawe jak by się czuli,gdyby ktoś okradł ich rodziców.Z drugiej strony ,kto wie czy sami nie okradali swoich krewnych.Przecież to patologia i degeneraci.

Nick:
Treść: