• 0
 
  • Autor: Martyna C.
  • Wyświetleń: 2384
  • Dodano: 2018-12-26 / 12:00
  • Komentarzy: 4

Święta w Polsce vs UK - czym się różnimy?

 
 
Święta w Polsce vs UK - czym się różnimy?

Fot. Martyna C

Wydawać by się mogło, że święta to jedno i to samo, jednak wszędzie obchodzone są inaczej. W Polsce rodziny 24 grudnia wraz z pierwszą gwiazdką zasiadają do wigilijnej kolacji, tymczasem puby w Wielkiej Brytanii pękają w szwach.

Wielu naszych rodaków zaczyna nowe życie przeprowadzając się na brytyjskie wyspy. Inny język, inni ludzie, nowe miejsca. Czy święta są również inaczej odczuwalne dla Polaków? Pozornie różnice między Polskimi a Brytyjskimi świętami wydawać by się mogły znikome, jednak wbrew pozorom jest ich wiele.

Pierwsza a za razem kolosalna różnica dotyka okresu świątecznego już na wstępie. 24 grudzień to w Polsce dzień powszechnie celebrowany przez rodziny. Uroczysta kolacja, wykwintne potrawy, pierwsza gwiazdka czy prezenty. Dla polaków to pierwszy i bardzo ważny dzień świąt. W Wielkiej Brytanii natomiast, znaczy tyle co nic. Wyspiarze udają się wtedy do pubów, i wspólnie celebrują rozpoczynające się święta, popijając ulubione drinki.

Przed oficjalnym świętami, popularnym zwyczajem celebrowanym przez większość firm jest pracownicza impreza świąteczna - "Christmas Party". Wszyscy pracownicy spotykają się w określonym miejscu, np wcześniej zarezerwowanym pubie, i wspólnie świętują. Typowym zwyczajem jest otwieranie "Christmas crackers". Jest to duży cukierek wykonany z papieru, który otwierają dwie osoby poprzez pociągnięcie obu jego końców. Zawiera w środku papierową koronę, wróżbę i mały upominek.

Brytyjskie dzieci w odróżnieniu do naszych maluchów muszą dzień dłużej wyczekiwać upragnionych prezentów. 24 grudnia dopiero przygotowują dla Świętego Mikołaja mleko i ciastka, a świąteczne skarpety wieszają nad kominkiem, które Święty Mikołaj wypełni słodyczami i innymi drobiazgami w nocy z 24 na 25 grudnia. Wtedy również pod choinką pojawiają się ich wymarzone prezenty, które odpakowują następnego dnia.

25 grudnia to typowo świąteczny dzień dla brytyjczyka. Po otrzymaniu upominków rodzina zasiada do wspólnego odświętnego śniadania. Tego dnia wszystkie sklepy, bary, puby czy restauracje, łącznie z Mc Donalds, są zamknięte. Wyspiarze skupiają się na czasie spędzonym z rodzinami. Wspólne spacery, odwiedziny dziadków, domowe oglądanie świątecznych filmów lub rozgrywki planszowe - tymi aktywnościami wypełniają świąteczne popołudnie. Wieczorem domownicy nakrywają do stołu, a na główne danie serwowany jest m.in. indyk, gęś czy faszerowana szynka podawana z pieczoną marchewką, pietruszką, brukselką i ziemniaczkami.

Najpopularniejszą przystawką wyspiarzy są tak zwane "Pigs in blankets" - małe kiełbaski otulone bekonem. Drugim typowym świątecznym smakołykiem są "mince pies" - tym razem propozycja na słodko - są to ciasteczka wypełnione suszem owocowym, często posypane cynamonem, i bitą śmietaną u boku.

Kolejny dzień - 26 grudzień to tzw. "Boxing Day" czyli dzień wyprzedaży. Sklepy są wtedy bardzo oblegane przez klientów, polujących na najlepsze okazje.

Ostatnią, istotną i jakże szokującą różnicą jest również czas w którym zdobimy nasze wigilijne drzewka. W Wielkiej Brytanii odbywa się to o wiele szybciej - na początku listopada co wypada, prawie 2 miesiące szybciej niż w Polsce.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-12-27 10:36:49 [178.37.19.*] id:1567678  
Rex: Napisał postów [3479], status [VIP] Reputacja
Polacy dziękują Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS za spokojne, dostatnie, wolne, bezpieczne, radosne, spędzone z bliskimi na Polskiej Ziemi, Święta Bożego Narodzenia.

Nick:
Treść:
2018-12-26 18:28:03 [5.173.32.*] id:1567659  
Nikolaev: Napisał postów [247], status [maniak] Reputacja
Różnimy się tym że my płacimy podatki w Polsce a oni w anglii...

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2018-12-26 20:05:13 [90.156.124.*] id:1567661  
siostra_brygida: Napisała postów [47089], status [VIP] Reputacja
Martynka niby znawczyni problemu? A dlaczego moja przyjaciólka Oleñka nie zreferuje tematu??? Ona na miejscu zna wyspiarskie æycie polonii od podszewki...Olus odezwij sié w koñcu, pliss!
2018-12-26 13:38:21 [93.245.148.*] id:1567652  
Wowi78: Napisał postów [776], status [stały bywalec] Reputacja
2 miesiące wcześniej stroją choinke. Ciekawe jak wygląda żywa po tym okresie. Wesołych Świąt.

Nick:
Treść: