• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2966
    • Dodano: 2018-10-30 / 16:41
    • Komentarzy: 2

    Nie tylko lekarz, ale też osoba przez niego upoważniona ma prawo wystawić chorobowe

    (Fot. Dżacheć)

    Od 1 grudnia wchodzi w życie ustawowy obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Za to od 23 października już nie tylko lekarz, ale też osoba przez niego upoważniona ma prawo wystawić chorobowe bez użycia papierowego formularza.



    Kto już teraz może przejąć obowiązki lekarza? Zgodnie z zapisami ustawy zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy będzie mógł zamiast lekarza wypisać asystent medyczny. Tym samym nie będziemy musieli czekać w gabinecie lekarskim na wystawienie L-4, a po orzeczeniu przez lekarza naszego stanu iść po stosowny dokument do asystenta.

    Co więcej - na zwolnieniu nie będzie konieczny podpis lekarza, to asystent po wprowadzeniu danych do systemu podpisze nam dokument.

    - Pomysł z asystentem ma odciążyć lekarzy od czynności administracyjnych i dać więcej czasu na zajęcie się pacjentem. Lekarz, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS ma prawo upoważnić do wystawiania zaświadczeń lekarskich osobę, która wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Konkretnie chodzi o pielęgniarki, ratowników medycznych czy sekretarki medyczne - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    W województwie opolskim jest obecnie około 2980 lekarzy, którzy mają prawo zbadać pacjenta i wystawić zwolnienie od pracy. W październiku br., prawie 2100 z nich wystawiło już zwolnienia online, a 92 proc. zrobiło to przez profil PUE ZUS. Na początku miesiąca, niemal co drugie zaświadczenie chorobowe w skali kraju lekarze wydali internetowo. Wydruk poświadczający, że pacjent powinien odpocząć od pracy i się kurować, wydadzą jedynie na wyraźne życzenie badanego.

    Czy angażowanie pracowników administracyjnych, zwanych asystentami medycznymi będzie pomocne? Dyrektorzy niektórych opolskich placówek opowiadają się pozytywnie za tym pomysłem. Już dziś zapowiadają, że podczas okresu wzmożonej zachorowalności będzie to rozwiązanie zmniejszające czas spędzony przez pacjenta w gabinecie lekarskim.

    Jak upoważnić asystenta medycznego do wystawiania zwolnień?

    - Osoba wskazana jako asystent medyczny musi założyć indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bo bez tego wystawienie e-ZLA będzie niemożliwie. Upoważnienie lekarza dla konkretnego pracownika będzie ważne rok. Po 12 miesiącach będzie można je przedłużyć. Natomiast w każdej chwili takie upoważnienie może być przez lekarza cofnięte - Radosław Siczewski, Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Dokumentacji w opolskim oddziale ZUS.

    W województwie opolskim eksperci ZUS przeszkolili w ciągu ostatnich miesięcy kilkuset lekarzy. Teraz proponują bezpłatne szkolenie wszystkim placówkom medycznym, które zamierzają postawić na asystentów medycznych.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-10-30 23:04:55 [5.173.72.*] id:1565424  
    Król Forum: Napisał postów [1837], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Ja nie zatrudniam ludzi na umowę o prace bo ciągle przynosili zwolnienia... U mnie każdy jest na samozatrudnieniu...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2018-11-01 21:41:47 [5.173.80.*] id:1565474  
    tippmann: Napisał postów [7576], status [VIP] Reputacja
    Czyli sam wszystko robisz😂😂😂