• 0
  • Autor: nat_p
  • Wyświetleń: 3705
  • Dodano: 2018-08-10 / 07:34
  • Komentarzy: 0

Wyprawka dla uczniów, a 300+. Ile w rzeczywistości zapłacimy za wyprawkę?

 
 
Wyprawka dla uczniów, a 300+. Ile w rzeczywistości zapłacimy za wyprawkę?

(Fot. Dżacheć)

W życie wszedł programu "300 plus" na szkolną wyprawkę dla dzieci. Pierwsi rodzice otrzymali już pieniądze. Czy 300 złotych w rzeczywistości wystarczy, aby wysłać swoje dziecko do szkoły z pełnym wyposażeniem?

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje każdemu dziecku uczącemu się w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadpodstawowej oraz szkole ponadgimnazjalnej - poczynając od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia przez dziecko 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, świadczenie przysługiwać będzie do ukończenia 24 roku życia.

W roku szkolnym 2018/19 wszyscy uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych oraz wygasających gimnazjów skorzystają z darmowych podręczników oraz ćwiczeń. Dlatego też 300 złotych potrzebne będzie do wydania jedynie na przybory szkolne i ubrania. Inna sytuacja jest w przypadku szkół ponadgimnazjalnych. Uczniom przysługują pieniądze z programu, jednak z tego powodu, że podręczniki dla nich nie są opłacane, będą musieli przeznaczyć je na ich zakup, co i tak nie jest wystarczającą sumą, gdyż książki do liceów/techników kosztują nawet do pięciuset złotych.

Największe wydatki czekają prawdopodobnie rodziców wysyłających swoje dziecko do pierwszej klasy podstawówki, gdyż taki uczeń nie posiada przyborów z poprzednich lat. Ważne jest aby dziecko posiadało dobry, usztywniony tornister na lata. Nie chodzi tylko o postawę dziecka, ale przede wszystkim o wygodę korzystania. Na odpowiedni dla dziecka tornister przeznaczymy około 100 zł.

We wczesnych latach swojej nauki, uczniowie uczestniczą często w zajęciach plastycznych czy technicznych, dlatego też ważne, aby dziecko posiadało akcesoria szkolne. Za piórnik, kredki, farbki, pisaki, bibułę, pióro, linijki, gumki itd. wydamy mniej więcej 70 zł. W wielu szkołach prowadzone są także zajęcia z gry na flecie co wiąże się z kosztem ok. 15 zł.

Potrzebne będą także zeszyty. Koszt jednego zeszytu to od 50 gr do 5 zł. Warto jednak zakupić i do nich i do książek okładki oraz naklejki, po których dziecko będzie mogło rozpoznać, które z nich są jego.
Pierwszoklasistom potrzebny będzie także strój na wf, strój galowy oraz buty na zmianę. Zapłacimy za nie średnio 150 zł. Niezbędna dziecku będzie także śniadaniówka (20 zł) i bidon (15 zł).

Podliczając powyższe ceny, na wyprawkę dla pierwszoklasisty wydamy około 400 zł. Oczywiście korzystając z wielu promocji, które oferują markety przeznaczyć na te przedmioty można mniej. Jednak dzieciaki podążając za obecnymi trendami marzą o piórnikach i tornistrach z Monster High, Supermanem i innymi bohaterami bajek, co może wiązać się z wydaniem dużo większej sumy, niż ta wspomniana wyżej.
reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".