• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2205
    • Dodano: 2018-07-13 / 12:00
    • Komentarzy: 2

    W piątek 13-go sami doprowadzamy do nieszczęść?

    (Fot. Dżacheć)

    Dziś jeden z dwóch w tym roku dni, w których przesądni wolą pozostać w domu. Nie wiadomo jednak, czy jest sens chować się przed pechem w domu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłego roku, 70% interwencji zespołów ratownictwa dotyczyło właśnie zgłoszeń do zdarzeń, które wydarzyły się w domu.


    Inni z kolei na przekór nazywają ten dzień tym szczęśliwym. Prawda jest taka, że ryzyko sprowadzenia na siebie nieszczęścia jest równe każdej innej dacie w roku.

    Dlaczego więc, gdy coś nam się stanie właśnie w piątek 13-go wmawiamy sobie, że to data powoduje przyciąganie nieszczęśliwych i pechowych zdarzeń? - Jest w tym coś naturalnego. Data została okrzyknięta pechową i mimo wszystko, czy utożsamiamy się z tym, czy nie, to zawsze gdzieś za uchem słyszymy, że dziś jest właśnie ten, pechowy dzień. Co to powoduje? Że zbyt intensywnie o tym myślimy, czasem nawet bezwiednie często uważając przy tym na każdym kroku, czy nic się nam nie przytrafi. Bardzo często sam stres spowodowany tym, że chcemy udowodnić, że będzie to szczęśliwy, bądź pechowy dzień ściąga na nas jakieś wydarzenia - opowiada Agnieszka Matlecka, studentka psychologii.

    Czarny kot przecinający nam drogę, jest chyba najpopularniejszym z przesądów. Kolejnym wśród popularnych jest stłuczone lustro i siedem lat nieszczęścia, które grozi sprawcy.

    Wstajesz z łóżka lewą nogą? Od bardzo dawna lewa strona uważana byłą za gorszą, również w islamie, gdzie sądzi się, że lewa ręka wykonuje czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, a potępieni po lewej. Do dziś wierzy się, że osoba, która ma zły humor musiała "wstać z łóżka lewą nogą".

    - To media potęgują tą całą otoczkę zwykłego piątku, 13-go dnia miesiąca. Możliwe, że gdyby cokolwiek mi się w ten dzień przytrafiło również miałabym takie zdanie. Utarło się, że ten dzień jest pechowy i na pewno każdy z nas wieczorem bądź jutro zrobi sobie takie małe podsumowanie i wyliczy co się stało. W normalne dni tego nie robimy, a zdarza się, że dzieją się nam naprawdę przeróżne pechowe rzeczy - mówi Emilia Tamczuk z Opola.

    Lęk przed "pechową 13-tką" został też nazwany naukowo. Triskaidekafobia oznacza wiarę w fakt, że liczba "13" przynosi pecha. Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu, zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles) był austriackim kompozytorem przyznającym się do triskaidekafobii, kompozytor zmarł 13-go. Przypadek?
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-07-13 15:22:10 [89.64.45.*] id:1559088  
    Demotywator: Napisał postów [34379], status [VIP] Reputacja
    W Polsce 13 w piątek to jak każdy innym dzień...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2018-07-13 20:50:21 [83.27.112.*] id:1559105  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18096], status [VIP] Reputacja
    no zwyczajnie, codzienność - kolejny dzień miesiąca, tygodnia ....