• 13
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1612
  • Dodano: 2018-05-30 / 12:33
  • Komentarzy: 0

Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Jak przejść ją krok po kroku?

 
 
Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Jak przejść ją krok po kroku?

(Fot. Aga_Ko)

Od poniedziałku 28 maja trwa rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych w województwie opolskim. Jak przejść przez cały proces krok po kroku?


Według statystyk największą popularnością cieszą się licea ogólnokształcące i technika. Jedynie niewielka część absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Średnio, aby w ubiegłym roku dostać się do liceum, uczniowie musieli zdobyć 135 punktów, do technikum 98. Kandydatom do szkół branżowych I stopnia wystarczał pułap 62 punktów. Dane nie obejmują punktacji dodatkowej wynikającej z badania uzdolnień kierunkowych kandydatów.

Informatyka to kierunek najbardziej oblegany wśród kandydatów do techników i szkół branżowych, zaraz po informatyce popularne są profesjonalne żywienie i ekonomia. Najmniejszym zainteresowaniem w roku ubiegłym cieszyły się kierunki związane z hotelarstwem. W szkołach branżowych  I stopnia najwięcej kandydatów chciało kształcić się na mechanika samochodowego i kucharza. Najmniej chętnych przyciągnął zawód elektromechanika.
 
Ofertę szkół można sprawdzić w systemie rekrutacyjnym.

Po wypełnieniu danych osobowych należy wybrać szkołę do której chcemy się dostać. Później, wydrukować wniosek i podpisany przez opiekunów prawnych zanieść do wybranej szkoły. Gdy uczniowie otrzymają już swoje końcowe świadectwa z ocenami ruszy kolejny etap rekrutacji. Wtedy po zalogowaniu należy uzupełnić informacje o ocenach i wynikach egzaminu, oraz konkursach, za które są dodatkowe punkty w rekrutacji. Kopie tych dokumentów również muszą trafić do szkoły pierwszego wyboru.

Wyniki kwalifikacji zostaną opublikowane w systemie i w szkołach ponadgimnazjalnych 11 lipca 2018 o godzinie 12.00. Kandydat zakwalifikowany do danej szkoły powinien pamiętać, by do 13 lipca 2018 do godziny 12.00 potwierdzić wolę podjęcia w niej nauki i dostarczyć oryginały świadectwa i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Dla uczniów, którzy nie dostali się do wybranej szkoły czeka rekrutacja uzupełniająca. Jej uczestnicy powinni w terminie do 16 lipca 2018 r. złożyć dokumenty w szkołach, które ogłoszą wolne miejsca i czekać na decyzje Szkolnych Komisji Rekrutacyjnych. Ostateczne zakończenie rekrutacji uzupełniającej i opublikowanie list przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 28 sierpnia 2018 r. o godzinie 12.00.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".