• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 4224
    • Dodano: 2018-04-05 / 16:00
    • Komentarzy: 0

    Bezpłatna pomoc fizjoterapeutki w ramach projektu Rodzimy w opolskim

    Warto, by każda kobieta po porodzie udała się do fizjoterapeuty, bez względu na to, czy rodziła naturalne czy przez cesarskie cięcie. W trosce o swój kręgosłup, o zdrowie i komfort kobiety powinny spotkać się z fizjoterapeutą ok. 6 tygodni po porodzie. Dlaczego jest to tak ważne?

    Jak mówi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz, fizjoterapeutka: W czasie porodu w kobiecym ciele działają mechanizmy, które ułatwiają przyjście dziecku na świat, np. w postaci rotacji miednicy. Jeśli rotacja zostanie zablokowana, będzie to wpływało na jakość poruszania się kobiety, pojawianie się bólu pleców, trudności podczas obracania się na łóżku czy na rozszerzenie spojenia łonowego, które również może dawać dolegliwości bólowe. Ból i dysfunkcje nie tylko utrudniają "samoobsługę", lecz także ograniczają możliwość wykonywania niektórych czynności przy dziecku. To z kolei może oddziaływać na psychikę mamy, hamować laktację (również przez przyjmowanie leków przeciwbólowych, które nie są wskazane w czasie karmienia), negatywnie wpływać na jej relację z dzieckiem, a nawet powodować depresję. Już niewielka interwencja w postaci wizyty u fizjoterapeuty w celu ustawienia miednicy w prawidłowej pozycji, może dać natychmiastowy efekt. Dlatego wczesna rehabilitacja jest tak istotna. Wczesna rehabilitacja to także działania związane z profilaktyką przeciwzakrzepową, z przeciwdziałaniem bólowi, z rozluźnieniem tkanek oraz z powrotem do ogólnej, dobrej formy po porodzie. Wczesna interwencja jest także związana z zabiegami chirurgicznymi w postaci profilaktyki powikłań po cesarskim cięciu czy po nacięciu krocza.

    Tak się składa, że mieszkanki naszego województwa, będące co najmniej miesiąc po porodzie, ale nie dłużej niż 6 miesięcy, mają zapewnioną bezpłatną pomoc fizjoterapeutki w ramach projektu unijnego Rodzimy w opolskim. Podczas spotkań, organizowanych w wielu miejscowościach Opolszczyzny, prowadzonych pod nazwą "wczesna rehabilitacja kobiet po porodzie", panie mają możliwość uporać się z dolegliwościami wywołanymi ciążą i trudami samego porodu.

    Dlaczego te spotkania mają znaczenie? Ponieważ bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy, że ich fizyczne dolegliwości są konsekwencją na przykład cięcia cesarskiego lub nacięcia krocza. Sprawa jest o tyle trudna, że problemy będące wynikiem porodu, pojawić się mogą nawet wiele lat później! Tyle, że wtedy nikt ich z porodem nie łączy, szukając przyczyny gdzie indziej, często bezskutecznie.

    Podczas zajęć kobiety po porodzie będą mogły:

    - nauczyć się, jak ćwiczyć, aby wzmacniać i stabilizować całe ciało, zapobiegać zaburzeniom postawy,
    - nauczyć się, jak ćwiczyć, aby wzmacniać mięśnie dna miednicy - w zakresie leczenia i profilaktyki
    nietrzymania moczu,
    - nauczyć się, jak zapobiegać wystąpieniu bólów kręgosłupa,
    - skorzystać z terapii blizny po cięciu cesarskim i nacięciu krocza,
    - nauczyć się, jak być świadome swojego ciała.
    W spotkaniach mogą uczestniczyć mamy z dziećmi, aby nauczyć się, jak je odpowiednio trzymać czy podnosić, pod kątem rehabilitacji blizny po cesarce czy rany po nacięciu krocza, aby zminimalizować ryzyko bólu pleców itp.

    Terminy najbliższych spotkań:

    6 kwietnia w Kluczborku
    9 kwietnia w Dobrzeniu Wielkim
    10 kwietnia w Opolu
    11 kwietnia w Strzelcach Opolskich
    13 kwietnia w Brzegu
    17 kwietnia w Opolu
    20 kwietnia w Krapkowicach
    27 kwietnia w Nysie

    Zajęcia prowadzi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz - fizjoterapeutka.
    Zapisy i informacje szczegółowe pod numerem tel. 577 999 037.
    Patronat 24opole
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".