• 13
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3028
  • Dodano: 2018-02-09 / 13:04
  • Komentarzy: 2

Noworodki i wcześniaki w Opolu pod jeszcze lepszą opieką. Nowy sprzęt dla szpitala

 
 
Noworodki i wcześniaki w Opolu pod jeszcze lepszą opieką. Nowy sprzęt dla szpitala

(Fot. Dżacheć)

Noworodki na Oddziale Neonatologicznym w Opolu będą mogły być leczone nowo zakupionym specjalistycznym sprzętem medycznym. Środki na ten cel przekazało Ministerstwo Zdrowia.


Ponad 2,2 mln złotych przekazało Ministerstwo Zdrowia na nowy sprzęt dla oddziału w ramach dotacji celowej na zakupy inwestycyjne dla klinik i szpitali neonatologicznych o III stopniu referencyjności. Dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu podkreśla, że najskuteczniejszym ratunkiem do ratowania życia i zdrowia najmniejszych pacjentów jest połączenie wyspecjalizowanego personelu medycznego z dostępem do nowoczesnej aparatury.

- Nowy sprzęt na Oddziale Neonatologicznym stanowi ok. 45% całej aparatury medycznej wykorzystywanej na oddziale, na którym przebywają noworodki. Korzystamy teraz z nowocześniejszego i lepszego sprzętu medycznego. Dzięki dotacji zakupiliśmy również system do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej oraz aparat EEG, których wcześniej nie posiadaliśmy. - informuje Edward Puchała Dyrektor

W 2017 roku na 3 239 noworodków urodzonych w Szpitalu Ginekologiczno - Położniczym i Noworodków w Opolu, dzieci przedwcześnie urodzone stanowiły 13,3%. To one w pierwszych tygodniach życia najbardziej potrzebują nowoczesnego sprzętu medycznego wspomagającego ich funkcje życiowe.

- Wcześniaki po urodzeniu mogą ważyć nawet poniżej 1 kilograma. Muszą przebywać w inkubatorze, ich funkcje życiowe wspomaga i podtrzymuje ta specjalistyczna aparatura. Zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi, do których należą m.in. zaburzenia oddychania, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążenia, niedokrwistość, wady serca i wzroku. W takiej sytuacji nowoczesny sprzęt jest niezastąpiony. - mówi Zofia Kucharska lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

- Mimo wysokiego poziomu opieki medycznej nad noworodkami zawsze warto dbać o jeszcze lepszy sprzęt. Doposażenie szpitali plus program wsparcia dzieci w ramach programu "Opolskie dla Rodziny", to coraz lepsza opieka nad najmłodszymi w regionie - dodaje wicemarszałek województwa Roman Kolek.

Suma dofinansowania, jaką jedynie w 2017 roku CGPiN w Opolu otrzymało z budżetu Województwa Opolskiego wynosi ponad 490 tys. zł. - Dotacje, jakie otrzymujemy z budżetu Województwa Opolskiego mają bezcenną wartość. Nie moglibyśmy uczestniczyć w projektach realizowanych oraz finansowanych z funduszy unijnych czy Ministerstwa Zdrowia bez wkładu własnego. Zrozumienie oraz wsparcie finansowe ze strony Urzędu Marszałkowskiego powoduje, że możemy zgłaszać swój akces do licznych projektów, którego beneficjentami są mieszkańcy Opolszczyzny. Poszerzamy zakres oraz standard bezpłatnej opieki medycznej, z której korzystają przede wszystkim Opolanie. - podkreślił Puchała.

W ramach wsparcia do szpitala trafiło 18 inkubatorów (w tym jeden do intensywnej opieki), respirator, 7 kardiomonitorów, 24 pompy infuzyjne, 4 infant flow (kontrola oddechu), aparat USG z kolorowym Dopplerem, 4 stanowiska do resuscytacji, aparat EEG, system do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej, 2 lampy do fototerapii.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-02-10 11:06:12 [89.73.185.*] id:1550949  
DonPedro69: Napisał postów [5223], status [VIP] Reputacja
Czyli nie od Owsiaka? Uff, pewnie niektórym ulżyło! :D

Nick:
Treść:
2018-02-09 15:04:20 [89.76.165.*] id:1550914  
passion58: Napisała postów [668], status [rozpisany/na] Reputacja
Ten szpital stoi teraz na naprawdę wysokim poziomie i ma świetną kadrę. Pogratulować! Oby tak dalej.

Nick:
Treść: