• 0
  • Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 2828
  • Dodano: 2018-02-07 / 17:33
  • Komentarzy: 0

Opole i Prószków zyskają nowoczesne laboratoria badawcze

 
 
Opole i Prószków zyskają nowoczesne laboratoria badawcze

(Mat. Uniwersytetu Opolskiego)

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego podpisał dziś umowę z Uniwersytetem Opolskim na rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie. Dzięki temu zarówno w Opolu, jak i w Prószkowie powstaną nowoczesne laboratoria badawcze.

- To bardzo ważny dzień - coś, co zostało zapoczątkowane kilka lat temu, dziś znajduje swój szczęśliwy finał. Od planów, przez starania o środki na ich realizację, aż do teraz, gdy możemy działać - mówi z dumą prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- W Prószkowie powstanie tak zwana część komercyjna, w której zlokalizowane będą laboratoria przeznaczone dla firm z branży rolno-spożywczej. W Opolu natomiast będziemy prowadzić badania stricte naukowe - wylicza Grzegorz Sawicki, Biura dyrektor Projektów Strategicznych UO.

Rektor dodaje również, że powstanie w obu miastach Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego to projekt innowacyjny. - To pierwsze takie przedsięwzięcie w skali kraju. Mam nadzieję, że do końca 2019 roku uda nam się je w pełni zrealizować - słyszymy.

Całkowity koszt budowy Centrum to 42 mln zł. 32 mln uczelnia pozyskała od marszałka, 10 mln to wkład własny w inwestycję. W Prószkowie uczelnia chce zagospodarować tereny po dawnym Zespole Szkół Przyrodniczych. Tam firmy rolno-spożywcze będą mogły przeprowadzać płatne badania z zakresu toksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego. Część badawcza powstanie natomiast przy ulicy Oleskiej w Opolu.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".