• Wyświetleń: 2698
    • Dodano: 2017-11-20 / 07:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak trafnie wybrać zawód?

    Nad wyborem właściwego zawodu warto zastanowić się już w szkole średniej, uwzględniając m.in. swoje predyspozycje, ofertę edukacyjną czy perspektywy otrzymania pracy w danym zawodzie. Skutki decyzji, jakie podejmujemy we wczesnej młodości, mogą determinować przebieg naszej kariery zawodowej.


    Jaki jest najlepszy dla mnie zawód? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych upodobań, zainteresowań, predyspozycji zawodowych i celów, jakie zamierzamy osiągnąć w przyszłości. Jakimi zasadami kierować się, dokonując wyboru?

    Najważniejsze są informacje. Informacje dotyczące nas samych, jak i otaczającego nas rynku pracy. Kompozycja tych danych wskaże drogę, która zaprowadzi nas do celu.
    Coraz szybsze życie wymusiło zmiany w życiu zawodowym. Czynniki ekonomiczne, gospodarcze, polityczne i społeczne wprowadziły zmiany w realizowaniu kariery zawodowej. Wydłużony został czas edukacji szkolnej. Dziś obowiązek szkolny trwa do ukończenia gimnazjum lub ukończenia 18 roku życia. Nowy zawód można zdobyć w każdej chwili. Taką możliwość daje mam edukacja ustawiczna, umożliwiająca zdobycie nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji na każdym etapie życia. Dziś bardzo trudno sobie wyobrazić pracę w jednym miejscu od początku kariery do jej zakończenia. Dzięki mobilności zawodowej wielokrotnie zmieniamy miejsca pracy, czy to ze względu na atmosferę w pracy, czy na czynnik finansowy.
    Charakterystyczne jest więc to, że nauka przeplata się z życiem zawodowym. Aby być atrakcyjnym na rynku pracy, należy podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać nowe umiejętności, uczestniczyć w szkoleniach, czy uzupełniać kwalifikacje np. poprzez studia podyplomowe.

    Karierę zawodową należy zaplanować świadomie. Wyznaczenie celu zawodowego musi być poprzedzone poznaniem czynników warunkujących właściwe zaplanowanie przyszłości. Poznanie własnego potencjału zawodowego, swoich kompetencji, jak i możliwości, jakie oferuje rynek pracy, pozwoli na wyznaczenie realnego celu zawodowego.

    Przemyślane planowanie własnej kariery zawodowej składa się więc z kilku etapów:

    Poznanie siebie - samopoznanie. Nie jest to może łatwe czy oczywiste, ale na każdym etapie naszej kariery możemy uzyskać pomoc w usystematyzowaniu naszych mocnych i słabych stron.
    W gimnazjum lub szkole średniej z takiej pomocy można skorzystać u szkolnego doradcy zawodowego. Osoby dorosłe mogą zgłosić się do doradcy z powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy.

    Poznanie zawodów, rynku pracy. Informacje na temat rynku pracy czy poszczególnych zawodów można uzyskać w każdym urzędzie pracy. W centrach informacji i planowania kariery zawodowej możemy otrzymać informację na temat warunków pracy w danym zawodzie, jakie wynagrodzenie otrzymuje się średnio na danym stanowisku, jakie zawody są zawodami nadwyżkowymi, a jakie deficytowymi.

    Gdy trafnie określimy swoje predyspozycje zawodowe i pozytywnie skonfrontujemy je z informacjami na temat rynku pracy, możemy właściwie zaplanować swoją ścieżkę kariery i określić drogi swojego rozwoju zawodowego

    Jeśli chcesz spotkać się z doradcą zawodowym, przyjdź do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP Opole, 45-231 Opole ul. Oleska 127 (budynek WORD, II piętro) lub umów się telefonicznie: 77 44 16 677. Znajdziesz nas na FACEBOOKU lub na stronie WUP

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.