• 0
  • Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 1326
  • Dodano: 2017-03-20 / 16:26
  • Komentarzy: 1

Radni sejmiku przeciwko ograniczaniu "prawa i zdolności samorządów"

 
 
Radni sejmiku przeciwko ograniczaniu "prawa i zdolności samorządów"

(Fot. Majlan)

Radni Sejmiku Województwa Opolskiego na nadzwyczajnej sesji przyjęli dziś rezolucję "w sprawie ograniczania prawa i rzeczywistej zdolności wspólnot lokalnych do regulowania i zarządzania istotną częścią spraw publicznych".  - Trzeba być antyfachowcem, by chcieć zburzyć ten piękny dom zwany samorządnością, do czego dąży rząd Prawa i Sprawiedliwości - grzmią samorządowcy popierający dokument.

- Zwołaliśmy sesję nadzwyczajną, pierwszą w tej kadencji, bo i sytuacja jest nadzwyczajna. PiS chce między innymi tego, by centralnie decydowano o szkołach czy o tym, jakie inwestycje lokalne otrzymają dofinansowanie. Do tej pory leżało to w kompetencji samorządowców i tak powinno pozostać - tłumaczy Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku.

W dokumencie czytamy także, iż "Sejmik Województwa Opolskiego protestuje przeciwko przedkładanym projektom ustaw oraz zapowiedziom członków Rządu RP i polityków partii rządzącej zmierzającym do nowelizacji przepisów prawa, na mocy których przewidziano - między innymi - likwidację powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego, uszczuplenie dochodów powiatów i gmin czy też wcielenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej do niezespolonej administracji rządowej."

- Nie twierdzimy, że nie trzeba zmieniać prawa. Owszem, trzeba je ulepszać, jednak należy te zmiany skonsultować z samymi zainteresowanymi. O sprawę proponowanych przez rząd zmian wystarczyło zapytać o zdanie chociażby Związek Gmin Polskich czy Związek Województw RP - dodaje wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

Sejmik uchwalił rezolucję 19 głosami "za", jeden radny wstrzymał się, a przeciwko było pięciu radnych PiS.

- Opole to miasto festiwalowe, więc i tu mamy swoisty festiwal, tym razem apeli. Obecna koalicja przeszła już samą siebie, bo w celu poparcia swoich chorych pomysłów zwołała nawet sesję nadzwyczajną - grzmi Arkadiusz Szymański z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Rezolucja nie ma sensu, przecież rządzący nie zmienią pod jej wpływem zdania. Uważam, że to tylko bicie politycznej piany - dopowiada Dariusz Byczkowski, przewodniczący klubu PiS.

Jak słyszymy, podobne rezolucje zostaną podjęte w całym kraju. - W ubiegły czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie ponad 1600 samorządowców, gdzie zawiązał się Samorządowy Komitet Protestacyjny. 27 maja, w Dniu Samorządności w całej Polsce o jednakowej godzinie samorządy różnych szczebli podejmą rezolucje podobne do naszych - dodaje Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Pełny tekst podjętej dziś uchwały dostępny jest tutaj.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2017-03-20 20:16:21 [83.30.191.*] id:1515288  
tippmann: Napisał postów [4019], status [VIP] Reputacja
pogrzmieć możecie w wc :)))

Nick:
Treść: