• 13
 
  • Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 22904
  • Dodano: 2017-02-05 / 08:00
  • Komentarzy: 4

Nieperfekcyjna Mama: "Łatwiej się żyje, gdy nie dąży się do doskonałości"

 
 
Nieperfekcyjna Mama: "Łatwiej się żyje, gdy nie dąży się do doskonałości"

(Fot. Dżacheć)

Z Anną Dydzik - w kręgu blogerów znaną jako Nieperfekcyjna Mama - rozmawiamy między innymi o tym, dlaczego nie warto starać się być doskonałym i ślepo wierzyć internetowym "złotym radom".

Wielokrotnie powtarzasz, że nie chcesz być perfekcyjna. Dlaczego?
Próbowałam być idealna przez długi czas, zwłaszcza wtedy, gdy zostałam mamą. Pojawienie się na świecie dziecka to taki etap, kiedy czujemy, że macierzyństwo to najważniejsza rola w życiu i trzeba jej sprostać. Nakupowałam więc rodzicielskich poradników, naczytałam się również wiele artykułów w Internecie i... przekonałam się, że porównywanie siebie z innymi kobietami - choćby w kwestii karmienia, przewijania czy wychowania - wywołuje we mnie tylko poczucie bycia gorszą matką. Zdałam więc sobie sprawę, że muszę przystopować i przestać gnać za tym perfekcjonizmem. Po prostu - łatwiej się żyje, gdy nie dąży się do ideału i akceptuje się swoje wady.

Jak zatem zaakceptować swoje niedoskonałości?
Myślę, że jest to trudne - zwłaszcza, gdy - jak ja - ma się mnóstwo kompleksów. Choć, co oczywiste, nie jest to niewykonalne. W polubieniu siebie bardzo pomogła mi rodzina, bez niej byłoby dużo trudniej. Być może jest to także pewna dojrzałość, do której musiałam "dorosnąć" i zrozumienie, że nikt nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom całego świata oraz "złotym radom", których tak wiele teraz w Internecie.

Właśnie, ty wspomniane e-porady krytykujesz. Dlaczego?
Ponieważ każdy z nas, nawet nie prowadząc bloga, kreuje swój wizerunek w cyberprzestrzeni. "Kreuje" to słowo-klucz w tym przypadku. Wrzucamy zdjęcia wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi, ale nie piszemy, że wczoraj mieliśmy przysłowiowego "doła". Skoro działają tak "zwykli" użytkownicy Internetu, to - tym bardziej - czynią to blogerzy i autorzy poradników, którzy chcą pokazać jak dobrze im się wiedzie, jak bardzo mają poukładane życie osobiste i tak dalej. W rzeczywistości jednak - co wywnioskowałam z wielu rozmów i długich obserwacji tego środowiska - przedstawiony na zdjęciu idealny porządek i zawsze czyste, pachnące dzieci to niejednokrotnie tylko "magia ekranu", a nie prawdziwy stan. Nie warto więc ślepo wierzyć w to, co ktoś wystukał na klawiaturze.

Mówiąc to, chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że po drugiej stronie ekranu też siedzi człowiek z krwi i kości, który miewa gorsze dni i jest to całkiem naturalne. Ja nie boję się tego pokazać, a prawdziwość, którą dzielę się z moimi czytelnikami sprawia, że blog zyskuje coraz więcej fanów. Pisząc go staram się niczego nikomu nie narzucać, nie głosić jedynych słusznych prawd, gdyż uważam to za drogę donikąd. Każdy może wziąć z treści zamieszczanych przeze mnie to, co mu się spodoba, ale nie mówię, że mam monopol na pouczanie kogokolwiek, gdyż - jak już ustaliliśmy - sama idealna nie jestem i nie chcę być (śmiech). 

O sobie samej piszesz "wiem, czego chcę od życia". Czego więc pragnie Nieperfekcyjna Mama?
Przede wszystkim tego, by moja rodzina była zawsze zdrowa, szczęśliwa i bezpieczna. Drugą kwestią jest to, by piąć się coraz wyżej wraz z moim blogiem, który stał się nie tylko ogromną pasją, ale również głównym źródłem utrzymania całej rodziny. Dzięki niemu wydałam książkę, która była dla mnie przełomowym momentem, brałam udział w wielu różnych projektach i spróbowałam rzeczy, o których nawet nie miałam pojęcia. Chciałabym, by to wszystko pomyślnie toczyło się dalej - zwłaszcza, że niebawem czekają mnie kolejne wyzwania - a wtedy i ja będę szczęśliwa - mimo wielu niedoskonałości (śmiech) !
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2017-02-06 22:37:07 [83.230.47.*] id:1507088  
patriciagarden: Napisała postów [7], status [nowy] Reputacja
zna ktoś krzyśka górskiego z opola? ten co chodziłdo II LO w latach 1999-2003. ten sam co jak sie pokłócił ze swoją laską to rżnął własną matkę bo myślał że to jakieś zwierzę a on z natury jest zoofilem.....
[-4]

Nick:
Treść:
2017-02-05 20:43:53 [83.22.125.*] id:1506526  
[moderacja]: Napisał postów [5016], status [VIP] Reputacja
[moderacja]
[-5]

Nick:
Treść:
2017-02-05 17:08:25 [83.26.144.*] id:1506459  
dzony: Napisał postów [5266], status [VIP] Reputacja
wybór zakonny byłby lepszy ;)

Nick:
Treść:
2017-02-05 09:48:59 [217.247.162.*] id:1506439  
anstel: Napisał postów [3700], status [VIP] Reputacja
No pani Aniu , z tego co przeczytałem to urzekła mnie pani historia , powodzenia .

Nick:
Treść: