• Autor: Greg
    • Wyświetleń: 1750
    • Dodano: 2015-10-15 / 08:21
    • Komentarzy: 0

    Konfrontacje Teatralne będą współorganizowane przez ministerstwo

    Podpisanie listu intencyjnego między minister a członkiem zarządu województwa. (Fot. UMWO)

    Od kilku lat impreza borykała się z dużymi problemami finansowymi. Teraz wreszcie problem ma zniknąć, bowiem do organizacji konfrontacji, organizowanych od 40 lat w Opolu włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


    W środę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano list intencyjny w tej sprawie. - W trosce o popularyzację dawnej literatury polskiej i jej stałą obecność w przestrzeni kulturalnej, w tym także na scenach teatralnych, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Marszałkiem Województwa Opolskiego, w imieniu którego działa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, podejmują się organizowania od 2016 roku wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest nowa odsłona Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” - czytamy w dokumencie.

    Przyszłoroczne konfrontacje mają być dopełnieniem pierwszej edycji konkursu „Klasyka Żywa”, organizowanej w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. - Teksty polskich dramaturgów są głównym trzonem tego, co się gra w polskich teatrach - mówi minister Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Minister ma powołać komisję artystyczną, jury i dyrektora konkursu. Podczas opolskiego festiwalu zostaną pokazane spektakle rekomendowane przez komisję artystyczną, a najlepszemu z nich jury, po obejrzeniu wszystkich spektakli, przyzna w Opolu zespołową nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego.

    Do Teatru im. Jana Kochanowskiego będzie należało zorganizowanie w Opolu finału konkursu, czyli konfrontacji teatralnych, zapewnienie warunków pracy jurorom, promocja imprezy i przygotowanie imprez towarzyszących, wzbogacających program konfrontacji. Nie zmienia się termin opolskich konfrontacji – jak zwykle spotkania z klasyką polską odbędą się w Opolu wiosną. Uzgodniono już także przebieg konkursu i konfrontacji w 2017 roku.

    - Na razie umowa będzie podpisana na dwa lata. W 2016 roku ministerstwo dołoży 600 tysięcy złotych, ale już w 2017 - 2,1 mln zł. Samorząd wojewódzki dołoży do tego wkład własny w wysokości 250 tys. zł rocznie. Chcemy również włączyć do konfrontacji opolski Teatr Lalki i Aktora – mówi członek zarządu województwa Grzegorz Sawicki.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".