• Autor: Greg
    • Wyświetleń: 4486
    • Dodano: 2015-04-30 / 07:00
    • Komentarzy: 0

    O współpracy wyszehradzkiej w Opolu

    Czym jest Grupa Wyszehradzka? Z jaką dynamiką przebiegała współpraca jej członków? Co udało się osiągnąć, a jakie problemy i wyzwania stoją jeszcze przed Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami w kontekście integracji regionalnej? Odpowiedź na te i inne pytanie padły podczas międzynarodowego seminarium „Wielowymiarowość współpracy wyszehradzkiej”, które odbyło się 23 kwietnia 2015 r. w Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego. Organizatorami wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu i Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego.


    Gościem specjalnym wydarzenia był dr Boris Mattoš – prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, który w swoim wystąpieniu mówił nie tylko o dotychczasowych rezultatach działalności Grupy Wyszehradzkiej, ale zwrócił uwagę na coraz lepiej funkcjonującą współpracę jej członków. Podkreślił przy tym wagę rosnącej aktywności Grupy wobec państw Partnerstwa Wschodniego i Zachodnich Bałkanów.

    Wśród panelistów znaleźli się pracownicy naukowi Instytutu Politologii UO: dr Barbara Curyło, a także dr Bartosz Czepil i dr Wojciech Opioła - redaktorzy czasopisma naukowego „Pogranicze. Polish Borderlands Studies", którzy poruszyli temat pograniczy w Europie Środkowej. Izabela Wojtyczka – studentka UO i uczestniczka programu Erasmus + podzieliła się z kolei swoimi obserwacjami z półrocznego pobytu na Węgrzech. Zaznaczyła, że mieszkańców naszej części Europy łączą szczególnie bliskie więzi wynikające z podobnych doświadczeń historycznych. Stajemy się dla siebie coraz bardziej atrakcyjnymi partnerami i to właśnie we współpracy regionalnej upatrujemy możliwość skutecznej realizacji naszych interesów. Podkreślono to także podczas ożywionej dyskusji z aktywnym udziałem publiczności, którą podsumowano spotkanie.

    Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    artykuł sponsorowany

    reklama

    Więcej zdjęć

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.