• 13
 
Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
Rozrywka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

zaprasza na:

Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej - spotkanie z Weroniką Kostyrko

18

września

2019

ŚRODA

Minorytów 4
77 454 80 30
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
Ceny biletów

wstęp:

BRAK INFORMACJI

Start imprezy

start imprezy:

18:00

Rezerwacje

rezerwacje:

BRAK INFORMACJI

Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej
Spotkanie z Weroniką Kostyrko
Prowadzenie: Anna Mieszkowska
18 września 2019 (środa), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

Weronika Kostyrko kreśli złożony portret Poli Nireńskiej - tancerki i żony Jana Karskiego, dyplomaty i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który w 1935 r. odbywał kilkumiesięczną praktykę konsularną w konsulacie polskim w Opolu. To nie jest książka o tańcu, a z pewnością nie tylko o nim. Autorka skrupulatnie wyłuskuje ze zdobytych materiałów i źródeł informacje pozwalające na zbudowanie wielowymiarowego portretu artystki pochłoniętej tańcem, ale i kobiety obdarzonej intensywnym życiem emocjonalnym.

Biografię Nireńskiej autorstwa Weroniki Kostyrko niewątpliwie warto przeczytać - nawet jeśli nie dla samego poznania życia i twórczości artystki - to dla warsztatu biografistki i ujmującego języka. To książka erudycyjna, zahaczająca o wiele dziedzin kultury, przez co ma szansę usatysfakcjonować szerokie grono odbiorców.

Weronika Kostyrko - dziennikarka, od 1991 do 2011 roku pracowała w "Gazecie Wyborczej" - kolejno jako reporterka sejmowa, redaktorka działu politycznego, korespondentka z Niemiec, redaktorka działu zagranicznego, założycielka i redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów", redaktorka działu kultury i Gazety Świątecznej. Od 2012 roku redaktorka naczelna portalu Adama Mickiewicza Culture.pl. W latach 80. studiowała germanistykę, niderlandystykę i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie wykłada dziennikarstwo.