• 13
 
Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
Rozrywka

Opole

zaprasza na:

Wystawa studentów Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki UO pt. "Muzak"

14

sierpnia

2019

ŚRODA

Opole
Opole
Ceny biletów

wstęp:

BRAK INFORMACJI

Start imprezy

start imprezy:

10:00

Rezerwacje

rezerwacje:

BRAK INFORMACJI

Wystawa studentów Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki UO pt. "Muzak"

13 - 18.08.2019r., godz. 10:00 - 18:00 - Muzeum Polskiej Piosenki

Opis: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na intermedialną wystawę studentów Pracowni Multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pod tytułem "Muzak".
Muzak - nazwa muzyki funkcjonalnej przejęta od nazwy amerykańskiej firmy Muzak, która drogą kablową rozprowadzała muzykę do sklepów, hoteli, banków, itp. Nazywana bywa też muzyką marketingową, windową, albo muzyką tła.
Muzak nie jest uważany za sztukę, czyli muzykę, lecz za akustyczny "wypełniacz ciszy", która może być denerwująca lub krępująca, albo za "środek dopingujący" do określonych zachowań. Specjalista od zarządzania Jerzy Supernat cytuje za Muzak Corporation: "Muzyka jest sztuką, a Muzak to nauka. Dzięki tej nauce ludzie w biurze pracują efektywniej i czują się szczęśliwsi. W fabrykach robotnicy mają lepsze samopoczucie, a wykonywana praca wydaje się im mniej monotonna. W sklepach ludzie robią zakupy w sposób bardziej zrelaksowany. W bankach klienci są spokojniejsi, a pracownicy bardziej wydajni. Ogólnie chodzi o to, że ludzie mają lepsze samopoczucie, czy to w godzinach pracy, czy w wolnym czasie".
Wśród muzyków takie wykorzystywanie "muzyko-podobnych" produktów zazwyczaj budzi sprzeciw. Jak twierdzi kompozytor Witold Lutosławskii: "Środowisko - w szczególności w krajach zamożnych - jest systematycznie zatruwane przez wszechobecną quasi-muzykę".
Przez ekologię muzyki muzak traktowany jest zazwyczaj jak akustyczne zanieczyszczenie.