Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Opole

    zaprasza na:

    Seminarium: Rola kobiet na drodze do niepodległości Polski w stulecie jej odzyskania

    18

    czerwca

    2018

    PONIEDZIAŁEK

    Opole
    Opole
    Ceny biletów

    wstęp:

    BRAK INFORMACJI

    Start imprezy

    start imprezy:

    10:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    Centrum Informacyjno-Edukacyjne Senior w Opolu razem z Klubem Seniora "Chaberek" serdecznie zapraszają na drugie okolicznościowe seminarium objęte patronatem PREZYDENTA MIASTA OPOLA ARKADIUSZA WIŚNIEWSKIEGO poświęcone : "Roli kobiet na drodze do niepodległości Polski w stulecie jej odzyskania".

    Termin seminarium: poniedziałek 18 czerwca 2018 roku
    Miejsce: Opole Rynek-Ratusz sala Karola Musioła Rozpoczęcie : godz. 10.00

    W programie :
    10.00 Otwarcie spotkania - Przedstawicielki Zarządu Klubu Seniora "Chaberek" Elżbieta Domańska- Kołpak / Leokadia Świderska-Trebel
    10.10 Wystąpienie Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego
    10.20 Wystąpienie Wicewojewody Opolskiego Violetty Porowskiej i informacja o wystawie "Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego" -
    10.50 "Wkład Polek w dzieło uzyskania praw wyborczych i portrety pierwszych Parlamentarzystek II RP" - wykład dr inż. Apolonia Klepacz
    11.30 Dyskusja
    12.15 Przerwa kawowa i zwiedzanie wystawy "Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego"
    Spotkanie uświetni występ chóru "Echo" z Domu Dziennego Pobytu na Malince

    Cykl czterech seeminariów okolicznościowych w roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę, poświęconych Polkom, które uczestniczyły w ruchach niepodległościowych w latach 1913 - 1918, ich roli w uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych oraz ich czynnego uczestnictwa w dziele budowy państwowości Polski w II RP.

    Kobiety na drodze do niepodległości 1913 - 1918 - rola organizacji kobiecych w ruchach niepodległościowych.
    Wkład Polek w dzieło uzyskania praw wyborczych i ich późniejsze uczestnictwo w organach przedstawicielskich (sejm i senat).
    Działalność edukacyjna i wydawnicza Polek w zakresie rozwiązywaniu problemów politycznych, gospodarczych, społecznych i zdrowotnych w niepodległej Polsce.
    Uczestnictwo polskich kobiet w budowaniu systemu powszechnej oświaty, edukacji prozdrowotnej , podstawowych praw pracowniczych kobiet i młodocianych w niepodległej Polsce 1918 - 1939.

    W 2018 roku mija 100 lat od przywrócenia Polsce niepodległości i jej powrotu na mapę Europy. W tym dziele znaczący wkład miało wiele polskich kobiet oraz stworzonych przez nie organizacji. To ich członkiniom zawdzięczamy tak wiele. Miały one ogromny wkład w dzieło utrzymania polskości na ziemiach pod zaborami., brały aktywny udział w przywróceniu niepodległości. To dzięki ich staraniom, budowano zaplecze dla polskich organizacji zbrojnych tamtego okresu, a przede wszystkim Legionów Piłsudskiego.
    Niewiele osób o tym słyszało, że były przed nami pokolenia odważnych, wybitnych kobiet, które wywalczyły nam podstawowe prawa: prawo do nauki, prawo głosu, prawo do pracy, często kosztem swojego zdrowia, majątku, dobrego imienia. Ich osiągnięciem było przekonanie ówczesnych decydentów o potrzebie nadania Polkom czynnych i biernych praw wyborczych, gwarantujących w przyszłości kobietom uczestnictwo w budowaniu państwowości polskiej. Były wśród nich nauczycielki, lekarki, malarki, pisarki, poetki, ekonomistki, socjolożki, posłanki i senatorki oraz ogromna rzesza społecznic, które swoje domy otwierały dla działalności społecznej. Mało kto pamięta ile im zawdzięczamy!

    Zamierzeniem projektu jest przypomnienie znaczących Polek tamtej epoki i ich dokonań na polu politycznym, społecznym i edukacyjnym i kulturalnym.

    Za organizatorów :
    Centrum Informacyjno-Edukacyjne Senior w Opolu
    Klub Seniora "Chaberek"